BEŞİKTAŞ'IN ESKİ YÖNETİCİLERİ 1000 KİŞİNİN AİDATINI ÖDEDİ!

Beşiktaş'ta, toplu aidat sorunu yeniden hortladı...
Haberin yayılanma tarihi:22 Aralık 2020, Salı

Çebi ve Urgancılar Gündeme Getirdi

Geçmişte 5 binin üstünde üyenin toplu aidatının birkaç kişi tarafından ödenmesi Siyah-Beyazlı camiada büyük tartışma yaratmış ve konu yargıya kadar taşınmıştı. Geçen hafta sonu yapılan yılın son divan kurulu toplantısında gerek Beşiktaş İcra Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri Mesut Urgancılar, gerek Başkan Ahmet Nur Çebi, toplu aidat konusunu yeniden ısrarlı şekilde gündeme getirdi.

Kulüp Yönetimi Toplu Aidatları İade Ediyor

Çünkü Beşiktaş'ta bir kez daha toplu aidat ödemesi var. Hem Urgancılar hem Çebi, eski kulüp yöneticilerinin yüzlerce kişinin yıllık üye aidatını ödediğini ve bunu kabul etmeyeceklerini açıkladı. Evet, edindiğimiz bilgiye göre; şu ana kadar bine yakın üyenin aidatı bazı eski yöneticiler tarafından ödendi. Ancak kulüp yönetimi toplu aidatları iade ediyor.

'Siz Kim Oluyorsunuz?' Tepkisi Verildi

Urgancılar, divan kurulunda yaptığı konuşmada, "Kulüple ticari ilişkisi olmuş veya eski yönetim kurulu üyelerimiz, oturmuşlar bilgisayarın başına veya gitmişler bankaya onlarca yüzlerce kişinin yıllık üyelik aidatını ödemişler. Kişisel verilerin korunması kanunu nedeniyle isimleri zikredemiyoruz. Ancak karar aldık; bu şekilde aidatları yatırılan kişilere iade edeceğiz. Topluca yatırmış olduğun şu şu kişilerin ücreti iade edilmiştir. Biz bu kararı alınca hemen telefonlarımız çaldı ve 'Siz kim oluyorsunuz da kimin aidatları nasıl ödeyeceğine karışıyorsunuz?' diye tepki gösterenler oldu" dedi.

'Yargıya Taşınmasını İsteriz'

Urgancılar, tepki verenlerin konuyu yargıya taşımasından memnun olacaklarını, çünkü böylece kimlerin toplu aidat ödediğinin ortaya çıkacağını söyledi. Başkan Ahmet Çebi de divandaki konuşmasında, "Aidatları, başkaları tarafından yatırılmış genel kurul üyelerinin kendilerine mesaj yoluyla bunun tüzük gereği doğru olmadığı vurgulandı. Bu iyi niyetimizi gösteriyor. Başkalarının haberi bile olmadan paralarının yatırıldığını görüyoruz. Bu kaos artık bitsin. Eski yöneticiler, eski başkanlar kim varsa lütfen başkalarının yerine aidat yatırmayı sonlandırsın" diye konuştu.

Kulüpten Resmi Duyuru Yapıldı

Kulüpten dün yapılan açıklamada üyeler bir kez daha uyarıldı. Açıklamada, "Yapılan incelemelerde; bazı üyelerimizin yıllık aidat bedellerinin, üçüncü kişiler tarafından banka kanalıyla ya da elden toplu olarak ödenmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.

Tüzüğümüzün 17. maddesi gereği, yıllık aidatların başkaları tarafından toplu olarak ödenebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, elden yapılmaya çalışılan aidat ödemeleri kabul edilmemiş; bankadan toplu olarak yatırıldığı tespit edilen aidat bedellerinin ise yatıran kişilere iadesi için gerekli işlemler tarafımızca başlatılmıştır" denildi. Açıklamada üyelerden ay sonuna kadar aidatlarını kendilerinin ödemesi de özellikle vurgulandı.

2015'te 5268 Kişinin Ödendi

Divan Kurulu'na sunulan Beşiktaş Denetleme Kurulu'nda geçmişteki toplu aidat ödemesine de yer verildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: 

"Kamuoyunda 5268 kişinin toplu üye yapılması olarak algılanan konuya ilişkin bir kez daha açıklama yapma ihtiyacı duymuştur; Denetim Kurulumuz toplu aidat ödemeleri konusuna ilişkin 17 Şubat 2015 tarihli raporunda kamuoyunu yeterince aydınlatmış, yapılan aidat ödemelerinin mevzuat kapsamında herhangi bir engeli olmadığını ve yasal olarak uygun olduğunu ancak, bu kadar kişinin bu kısa süre içerisinde nakit olarak aidat ödemesinin teknik olarak mümkün olmaması nedeni ile içerik ve etik bakımından tedbir gerektirebileceğini bir yorum olarak belirterek ilgili dönem raporunu sonuca bağlamıştır. Tablo şöyledir:

►26.12.2014 → 1410 Kişi Aidat Ödemesi
►29.12.2014 → 2611 Kişi Aidat Ödemesi
►30.12.2014 → 172   Kişi Aidat Ödemesi
►31.12.2014 →1075  Kişi Aidat Ödemesi

Toplam 5268 Kişi Aidat Ödemesi"

Kongrede Güç Oluşturmak İçin Yapılıyor

Peki bazı kulüp üyeleri neden bir çok üyenin aidatını toplu ödüyor? Kongrelerde bir güç grubu oluşturmak için bu yola başvuruluyor. Kulüplerin çevresinde birçok dernek kuruluyor. Bu dernekler de kongrelerde yarışan adaylar destek oluyor veya karşında pozisyon alıyor. Kulüp yönetiminde veya üzerinde etkili olmak isteyen isimler de toplu aidat ödeyerek, kendisine toplu oy potansiyeli oluşturmaya çalışıyor.

Erdal CÖMERT / Ajansspor

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki