“BİZİM İÇİN OYNAMAMAK BİR SEÇENEK DEĞİL!”

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen ve haziranda başlama kararı alınan ligleri, virüsün ekonomideki ve futboldaki yansımalarıyla ilgili merak edilen soruları cevapladı.
Haberin yayılanma tarihi:16 Mayıs 2020, Cumartesi

“TEMMUZ AYINDA SEYİRCİLİ DE BAŞLAYABİLİRİZ”

Liglere başlama kararı bizim tek başıma aldığımız bir karar değil. Biz UEFA'nın bir üyesiyiz. Her zaman aldığımız kararları UEFA'ya danışarak alıyoruz. Yardımcım sayın Servet Özdemir UEFA'nın bir üyesi. UEFA'dan sürekli görüş alıyoruz. UEFA diyor ki bize son video konferansta 'Yapılabilirse, insan sağlığı başta olmak üzere; Temmuz sonuna kadar bunları bir tamamlayın. Ben de Avrupa maçlarını oynayayım, Ağustos sonunda da finali yapayım. Final de İstanbul da yapılacak. Bu da bizim için çok önemli. Sayın Bakanımız Mehmet Kasapoğlu'yla yaptığımız toplantıda herkesin görüşü acaba Haziran ayında başlanabilir miydi. 7 tane üst senaryo, 3 tane de alt senaryo hazırladık. Sayın bakanın da görüşü buydu. Biz zaten diyoruz ki Şimdilik haziran ayında başlayalım. Ama ben Temmuz ayında seyircili de başlayabilirim lige. Önemli olan ülkemizde COVID  vakaları nasıl gidiyor. Görüyoruz ki Avrupa ve dünyada bunu en iyi idare eden bizim ülkemiz. Vefat sayımız azalıyor. Her gün daha iyiye gidiyoruz. Zaman yönünden bir sıkıntımız yok. Belki biz temmuz ayındaki maçlarımızı şimdilik seyircisiz kararı olmasına rağmen seyircili oynayacağız. 

“BİZ BEKLEYEMEYİZ”

Başlangıç tarihi için sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'yla görüştük. Biz bekleyemeyiz dedim. Bugün Bundesliga başlıyor. Ne yaptılar, nasıl yaptılar. Almanya bizim için önemli bir rehber. Bİrçok ülke bizden kötü olmasına rağmen vaka açısından bugün liglerin başlama tarihini ilan ettiler. Ben de Fahrettin Koca'yla görüşürken bize dedi ki "Zaten özerk bir kurumsunuz. Karar size ait." Ben de kendisine futbola dönüş protokolünü ilettim. İnceledi, gayet de beğendi. Katiyyen Bakan Koca'yla bir fikir ayrılığı olmadı.İhtiyaç duyduğumda sürekli kendisini arıyorum, görüşünü alıyorum. Bizim tamamen enfeksiyon ile ilgilenen sağlık ekibimiz var.

“BİZ SALON SPORLARINDAN FARKLIYIZ”

Çok disiplinli ve ayrıntılı bir protokol hazırlayarak kulüplerimize yolladık. Tekrar altını çiziyorum sağlıktan hiçbir şekilde taviz vermeyiz. Futbolcumuzun, yöneticimizin sağlığı bizim için liglerden değerli. Biz ne olursa olsun bu ligi oynatacağız. Bizde voleybol, basketboldan farklıyız. Onlar kapalı salon sporu. Biz açık havada oynuyoruz. Orada kulüpler oynamak istemiyorlar. Bizde 12-13 kulüp futbol oynayarak ligi tamamlamak istiyor. 1. Lig de oynamak istiyor. 2. 3. Lig bizim için 12 haziran erken diyor. Kademeli başlatmak istiyor diğer ligleri. 19 Haziran'da 1. Lig, sonraki haftalarda alt ligler olmak üzere başlatmak istiyoruz.

“KİMSE KENDİSİ İÇİN ÖZEL KARAR BEKLEMESİN”

Bütün takımlarımıza şunu diyorum; lütfen açık olun, adil olun, dürüst oldun. İstedikleri bir kararda onlar için özel karar alamayız. Lütfen adil olsunlar. Kendileri sık sık açıklamalarda bulunuyorlar. Sosyal medyadan paylaşımlar yapan birçok kulüp yetkilisi mesajlar yolluyorlar. Hiçbir sporun ferdi kendisi için özel bir karar beklemesin. Ligden düşecek olanlar, düşmemek için küme düşme kaldırılsın gibi kararlar beklemesin bizden. Ne derlerse desinler TFF, futbol ve futbolcularla ilgili kararda sağlığı önde tutacaktır. Biz kararımızdan adım atmayız. Onların açıklamalarıyla kendilerine yarar karar çıkartmamızı beklemesinler.

“NE OLACAK SON 1 AYDA YAŞAYIP GÖRECEĞİZ”

Tek bir planımız var. Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz olarak başlayacak. Bütün takımlar kendi stadında başlayacak. Herhangi bir senaryomıuz bugüne kadar konuşulmadı. Daha liglerin başlamasına 1 ay var. Ne olur ne biter henüz kesin ifadeler kullanmak istemiyorum. İşte İstanbul'da oynansın, Antalya'da oynansın gibi fikirler ortaya atılmış. Sayın Spor Bakanımıza da sorduk 'Böyle bir şeyden haberim yok' dedi. Bizim de yok. Süreç nereye gidecek son 1 ayda yaşayıp göreceğiz, ona göre karar alınır.

FUTBOLCU VE KULÜP ARASINDA ANLAŞMAZLIK OLURSA...

Geçen hafta Kulüpler Birliği ile bir araya gelerek futbolcu ile kulüp arasında bir anlaşmazlık olursa ne olacağı gibi durumlar üzerine konuşup karar açıkladık. Herhangi bir anlaşmazlık olup da konu TFF'ye gelirse oturup kulübün ve futbolcunun dosyasına bakıp hukuki bir karar almaya çalışacağız. Ligde durumu nedir, maddi durumu nedir. Futbolcunun bugüne kadar ki tavırları nedir. UÇEKA dediğimizi çözüm kurumumuz bu kararları alacak. Esas olan futbolcu ile kulüp arasında kendi yaptığı anlaşmalardır. O anlaşmaları da inceleyip bu kararları alacağız. Adil olmak çok önemli. Korona şartları bu kararları vermek daha da zor. Kulüplerin maddi durumlar ortada. Stadyum gelirleri, maç gelirler kalmamış. Kurumlarımız en adil kararı almaya çalışacaktır.

“BİZİM İÇİN OYNAMAMAK BİR NATİF DEĞİL”

12 Haziran'da başlamazsak, 19 Haziran natifi var. Başka natifler var. Biz hiç oynamayacağız gibi bir natifi düşünmüyoruz. Bizim bütün arkadaşlarımızla birlikte bu ligleri oynatmak istiyoruz. Farklı yerlere çekilen durumlar olur oynatmazsak. O yüzden biz ligleri nasıl tamamlarız diye konuşuyoruz. Bundesliga bizim için iyi bir rehber olacaktır. Bundesliga'da bir takımın antrenörü karantinayı bozup yandaki markete diş macunu almaya gidiyor. Bu hafta takımının başında olamayacak. Biz de bu kadar yakından detaylı bir incelemeye ligi başlatacağız. Kulüpler Birliği'yle bir toplantı düzenleceğiz, 12 Haziran'da neler yapacağımıza dair. Sayın Spor Bakanı Kasapoğlu'nu da toplantımıza davet ettik. Eğer onun da takvimi uygun olursa toplantıya katılacak ve hep birlikte bu ligi oynatmak için kararı vereceğiz.

“KULÜPLER TFF’NİN KARARINA UYMAK ZORUNDA”

Biz kulüpler devamlı görüşme halindeyiz. Bizim en çok görüştüğümüz kişi kulüpler karar Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil'dir. 1. ve 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlarıyla görüşüyoruz. Hepsi oynamak istiyoruz. Ama ligler içinde kulüp bazında farklı kararda olanlar var. Burada önemli olan TFF'nin karardır. Kulüpler de bu karara uymak zorundadır. Uymayan olursa o zaman oturulur onlar hakkında kararlar verilir. Biz hep onlarla görüşerek karar almaya çalışıyoruz zaten.

“NE OLURSA OLSUN OYNAYACAĞIZ”

Eğer takımlar hazırlanırken, tesislerde sık sık test yaparak yollarına devam edecek. Bunlar için pozitif çıkanlar olabilir. Onları ayırarak yollarına devam edecekler. Bundesliga'da bir takımda 14 oyuncu kalsa dahi lige devam etmek kararı aldılar. Ne olursa olsunlar maçları oynatmak istiyorlar. Bizim de kararlılığımız bu yönde.

beIN Sports'la bizim 5 senelik bir sözleşmemiz var. Bizim daha 2 sezon sözleşmemiz devam ediyor. Maçlar durduğu için beIN Sports da ödemeleri durdurdu. Onlar da haklı olarak reklam gelirlerinin durduğunu belirttiler. Daha 2 sezon sözleşmemiz var. Biz yolumuza devam etmek istiyoruz. Çok iyi bir yayın sistemi kurdular. Bizim en önemli stratejik ortaklarımızdan bir tanesi. Onlara danışarak da karar alıp yola devam ediyoruz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki