FİKRET ORMAN ve ESKİ YÖNETİMİNİN BEŞİKTAŞ'I NASIL BATIRDIĞI BELGELENDİ!

Beşiktaş'ta Fikret Orman döneminde futbolcularla yapılan kontratların toplam rakamı ortaya çıktı. Hem yeni yönetim hem de taraftarlar eski başkana tepki göstermeye devam etti...
Haberin yayılanma tarihi:12 Ekim 2020, Pazartesi

Beşiktaş'a 'Orman' Faturası: Tam 440 Milyon

2 şampiyonluk ve Avrupa'da başarının da içinde olduğu 4 yıllık Şenol Güneş dönemini bitiren Fikret Orman yönetimi ‪2019-20‬ sezonunda yeni bir sayfa açtı. Takımın başına Abdullah Avcı'yı getiren Orman yönetimi, diğer yandan da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimindeki konsorsiyum ile 5 yıllık borç yapılandırma anlaşması yaptı.

300 Milyon TL Kredi Aldı

Orman yönetimi, 2 yılı ana para ödemesiz 5 yıllık anlaşmaya imza atarken, 300 Milyon Liralık da bir kredi daha aldı bu sayede. Söz konusu anlaşmanın koşullarını özellikle 4. ve 5. yıllarında yerine getirilmesi, kulübün gelir giderine bakıldığında, mümkün değildi. Nitekim Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, aynı anlaşmaya imza atmakta direndi ve TBB ile en az 10 yıllık anlaşma için masaya oturdu. İmzaların da yakında atılması bekleniyor.

Beşiktaş'ın Savrulan Milyonları

Orman yönetimi, sürdürülmesi mümkün olmayan bir borç yapılandırma anlaşmasına imza attıktan sonra aldığı kredi dahil, daha disiplinli bir mali politika yürütmesi gerekiyordu. Ancak Fikret Orman ve yönetimi, başta teknik direktör Avcı olmak üzere ‪2019-20‬ yaz transfer döneminde kime imza attırdıysa en az 3 yıllık anlaşmalar yaptı. Avcıya 36 Milyon Lira karşılığında 3 yıllık imza attırılırken, Adem Ljajic'e 3, Victor Ruiz'e 3, N'Koudou ve Tyler Boyd'a ise 4'er yıllık sözleşmeler yapıldı.

Piyasa Değerinin Üzerinde Kontratlar

Örneğin bir önceki sezon 1 Milyon 250 Bin Euro karşılığında kiralanan Ljajic'in sözleşmesinde 6.5 Milyon Euro'luk zorunlu alma opsiyonu vardı. Ve bu şart geçen sezon yerine getirildi. Ljajic için 6.5 Milyon Euro ödenirken kendisine de 2 Milyon 250 Bin Euro'dan 3 yıllık sözleşme yapıldı. Orman yönetimi satın alınan ve kiralanan 7 oyuncu için yaklaşık 17 Milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Ahmet Nur Çebi yönetimi bu oyunculara piyasa değerlerinin üzerinde bedeller ödendiğini savunuyor. Bu oyunculara verilen kontratlardaki yıllık ücretler de hesaplandığında geçen yaz imza altına alınan 7 kontrat için taahhüt edilen toplam tutar yaklaşık 43 Milyon 300 Bin Euro'yu buluyor. Buna bir de Avcı'nın 36 Milyon liralık tutarını ekleyin...

Fanatik

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki