İTALYA FUTBOL FEDERASYONUNDAN JUVENTUS'A ŞOK!

Mali yolsuzluk soruşturmasındaki Juventus’a 15 puan silme cezası...
Haberin yayılanma tarihi:21 Ocak 2023, Cumartesi

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Mali Yolsuzluk Soruşturmasında Adı Geçen Juventus Kulübüne 15 Puan Silme Cezası Verdi

Temyiz mahkemesinin verdiği karar neticesinde, siyah beyazlı kulübe sermaye kazancı ihlali nedeniyle 15 puan silme cezası verildiği duyuruldu. Bir süredir mali yolsuzluk nedeniyle zor günler geçiren ve inceleme altında bulunan Juventus’un 15 puan silme cezasının bu sezon uygulanacağı belirtildi.

Öte yandan yöneticiler Fabio Paratici’ye 2,5 yıl, Başkan Agnelli ile Arrivabene için 2 yıl, Sportif Direktör Pavel Nedved için 8 ay ve Cherubini için ise 1 yıl 4 ay görevden men cezası verildiği kaydedildi.

Şu anda Serie A’da 37 puanla 3. sırada bulunan Juventus, 15 puanının silinmesiyle 22 puanla 11. sıraya gerileyecek.

8 KULÜP YARGILAMADA

Diğer yandan, Juventus ile beraber benzer suçlardan yargılanan diğer 8 kulüp (Sampdoria, Empoli, Genoa, Parma, Pisa, Pescara, Pro Vercelli ve Novara) için farklı meblağlarda para cezası ve yöneticileri için de farklı sürelerde hak mahrumiyeti cezaları istendiği basına yansıdı.

İtalyan basınında, Juventus için istenilen cezanın onaylanması halinde, kulübün gelecek yıl Avrupa kupalarına katılma ihtimalinin bir hayli düşüreceğine dikkat çekildi. Spor savcılığının Juventus için istediği cezaların, Torino Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü Prisma soruşturmasında ortaya çıkan yeni deliller nedeniyle ilk soruşturma dosyasında istenilen cezalara göre daha ağır olduğu belirtildi.

FIGC’in Nisan 2022’de açtığı ilk soruşturma dosyasında sorumlu yöneticiler için belirli sürelerde hak mahrumiyeti cezası istenmişti. FIGC yargısı, Mayıs ayında tüm kulüpleri aklamıştı.

‘PRISMA’ SORUŞTURMASI

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 dönemi mali hesaplarının incelendiği “Prisma” isimli soruşturma çerçevesinde, Kasım 2021’de ve Mart 2022’de kulübün Torino, Milano ve Roma kentlerindeki ofislerinde aramalar yapılmıştı.

Siyah-beyazlı kulüpte söz konusu dönemde yer alan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafından soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere ifadeye çağrılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 dönemi mali hesaplarında özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, eksik ya da yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler tespit ettiği belirtilmişti.

Başsavcılığın soruşturmasını geçen ekim ayında tamamlamasına ek olarak, bu sürece dair tespit edilen eksikliklerin, kulüp yönetimini istifaya götürdüğü, Agnelli ve yönetiminin kulübün çıkarlarını korumak için istifa kararı aldığı basına yansımıştı.

Juventus’ta Başkan Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, İcra Kurulu Başkanı Maurizio Arrivabene başta olmak üzere bütün yönetim kurulu 28 Kasım’da istifa etmişti. Exor Holding, Agnelli’den boşalan kulüp başkanlığına muhasebeci Gianluca Ferrero’yu getirmişti. UEFA da 1 Aralık’ta olası finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçeleriyle İtalya ekibi Juventus hakkında soruşturma açmıştı.

Torino Cumhuriyet Savcılığının soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) da sportif açıdan daha önce kapattığı haksız sermaye kazancı ve transfer değerlerini farklı göstermeye yönelik soruşturmasını, Juventus ve 8 kulüp için 22 Aralık’ta yeniden başlatmıştı.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki