KULÜPLERE 'EL KOYMA' SÜRECİ!

Cemal ERSEN yazdı...
Haberin yayılanma tarihi:06 Şubat 2021, Cumartesi

Transfer kapandı, tartışmaları devam ediyor. Kulüplerin harcama limitleri dikkate alınınca, beklenenin ötesinde bir hareketlilik yaşandığı ortada.

“Öldük, bittik, yandık” diyenlerlere ve harcadıkları paralara bakıyorum da, meğer hiç de kötü değilmiş durumları!Minareyi çalan kılıfına mı uydurdu, her zamanki gibi sistemin açığı mı bulundu, yoksa transfere sihirli eller mi dokundu, bilmiyoruz.

Yakında Çıkar Mı Kokusu? Hiç Belli Olmaz!

Beşiktaş kulübünün transfer hikayelerini “manidar” bulan açıklamasından sonra, Siyah-Beyazlı taraftarın başlattığı UEFA’yı denetime davet eden kampanya, belli ki bazı çevreleri rahatsız etmiş. Başta da mali fair-play kurallarını uygulamakla yükümlü Futbol Federasyonu’nu. Açık söyleyeyim, rakamlar hiç inandırıcı gelmedi.

TFF kayıtlarına göre, 21 Süper Lig kulübü ara transferde toplam 251 milyon TL harcamış. Dikkatinizi çekerim, euro veya dolar değil Türk lirası! Ve kulüp başına ortalama harcama, 14 milyon lira olarak gerçekleşmiş. Yerlisi yabancısı biliyoruz ki, transfer Avrupa para birimi üzerinden yapılıyor. Gelin çevirelim; 251 milyon lira, yaklaşık 30 milyon euro demek. Kulüp başına düşen 14 milyon lira, 1.6 milyon euro demek.Azıcık hesap kitaptan anlayan kahkahalarla güler bu verilere. İddia ediyorum, en az beş katıdır harcanan para.

Peki nereden geliyor değirmenin suyu?

Su filan yok, dereler kurudu, sihirbazlık var sihirbazlık! Önce “dünya yıldızı” diye ligimize teşrif eden oyuncunun maliyetine, bir de TFF’nin açıkladığı tabloya bakın yeter. Neden matematik dalında Nobel ödülü vermiyorlar, onu dahi sorgularsınız.

Başkan Ne Diyor?

Bunca polemiğin döndüğü ortamda herkes konuşur da, Türkiye Bankalar Birliği sessiz kalır mı?Nasıl kalsın? Asıl denetim onlarda. Önce ayak direten, sonra paşa paşa önüne konan anlaşmaya imza koyan onlarca kulüp var. Öyle taahhütlerle bağladılar ki kendilerini, bu kafayla giderlerse iki yıl sonra göreceğiz yüzlerindeki ifadeyi!

Uzatmadan esas tehlikeye gelelim; ne dedi TBB Başkanı Hüseyin Aydın?

“Türk futbolunda gelir sorunu yok, gider sorunu var. Bir kulübe el konacak duruma geleceğimizi düşünmüyorum!” Şimdi anlayabildiniz mi konunun vehametini? Bir kulübe “el konulmasından” söz ediyor başkan. Hadi güncelleyeyim; “kayyum” atanmasından bahsediyor!

Sözün özü; mali kontrolü yapacak olan TBB, kötü yönetildiğini ve zarar ettiğini gördüğü kulübün yönetimine müdahale edebilir! Parayı o verdi, düdüğün de sahibi o!

Valla ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın, mızrak çuvala sığmıyor artık.
Hadi biz bir kaç sezon daha idare edebiliriz de...
Acaba UEFA ne der hülleye, gülleye?.. Yerler mi?..

Milliyet

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki