'FUTBOL ALIŞKANLIK OYUNUDUR!'

Cem DİZDAR yazdı...
Haberin yayılanma tarihi:24 Aralık 2021, Cuma

Ülkenin az sayıdaki iyi maçlarından birinin ilk yarısını izleye durduk.

Rakibini doğru analiz etmiş, nerede duracağını, nasıl baskı yapacağını bilen Göztepe ev sahibine nefes aldırmadı. Doğrudan kaleye inen İzmirliler’e karşı Beşiktaş'ın kalesinde yaşadığı tüm tehlikelerde başrol çoğunlukla olduğu gibi yine tanıdık bir isimdi: Vida.

Oğuzhan'ın kaybettiği topun ardından savunma pozisyonunu kaybedince bir gole neden oldu, bir de partnerinin penaltı yaptırmasına sebebiyet verdi. Sanırım Önder Karaveli’nin, Beşiktaş kariyeri büyük oranda bu, ‘Vida sorunu’nu çözme yöntemine bağlı olacak! Bizim ülkede topu geriye oynamak ayıplanır. Ne var ki Beşiktaş golü Ghezzal’ın geriye taşıdığı topun bir seri marifetle öne aktarılmasından geldi. Peki, ’Göztepe’nin oyuna bu denli el koymasının nedeni neydi?’ diye sorulacak olursa, ’Kanımca De Souza/Pjanic pozisyon değişikliğine bağlıydı’ derim. Önder Karaveli savunmacılarından De Souza’nın kesiciliğini, Pjanic’in oyun kuruculuğuna tercih edince maç onlar için riskler taşıyan bir tür git/gele dönüştü. Bu durumun sahaya çıkan Oğuzhan’ı da gol dışında görünür kıldığı pek söylenemez!

İNCE ELEYİP SIK DOKUDULAR

Ancak ikinci devre başlarında Beşiktaş daha az geçirgen Göztepe ise ilkine göre bir parça daha yorulmuş göründü. Tempo düştü. Nihayet Batshuayi’nin gayreti beceriye dönüşemediyse de topu Ghezzal’a geçirmeyi başardı. De Souza’nın boş koşusu da alanı yaratınca geçen sezondan izler taşıyan bir gol daha izledi Beşiktaşlılar.

Futbol alışkanlık oyunundur. Pjanic’in önünde Josef/Oğuzhan gibi ikinci bir oyun merkezi fikri çekici kuşkusuz. Ancak kazanılmış alışkanlıkların toptan değiştirilmesi radikal olsa da sonuç garantili değildir. Dün azalttığı orta sayısına ve harcadığı efora karşın Beşiktaş’ın yaşadığı tıkanıklık sanırım biraz da bu duruma bağlıydı. Değişikliklere bağlı olarak Josef yerine geldikten sonra da ‘aktif dinlenmeyi’ tamamlayan Göztepe, son 10-15 dakikada zorlamayı sürdürdüyse de bu kez Ersin’in performansına takıldılar ve Beşiktaş hayli zorlandığı maçı kazanmayı başardı. Sanırım Önder Karaveli ve ekibi gelecek için bu maçı ince eleyip sık dokuyarak analiz edecektir!

Fanatik

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki