Lütfen Mali Kongre’ye Gelin!

Beşiktaş eski yönetim kurulu üyesi Sinan VARDAR yazdı...
Haberin yayılanma tarihi:12 Mayıs 2018, Cumartesi

Beşiktaş'taki faal yöneticilik dönemim bittikten sonra, gazetem Fotomaç'ta şöyle bir açıklama yapıp; "Artık Beşiktaş'ta ne başkan, ne de yönetici adayı olmayacağım" demiştim. Herkes bilsin, bu sözümün arkasındayım.

Artık futboldaki misyonumu, bilgilerimi, yazılı ve görsel medyada sizlere sunacağım.

Önümüzdeki pazar günü Beşiktaş'ın mali genel kurulu var.

Son aldığım bildiğim bilgilere göre BJK'nin 33 bine yakın kongre üyesi var. Ama maalesef mali kongreye gelen üye sayısı bin ile 2 bin arasında...

Lütfen bu çok önemli kongreye tüm Beşiktaş kongre üyeleri gelmeye çalışsın.

Divan Kurulu başkanlığı ve yönetim, mali kongrelerde sadece 10 kişiye konuşma hakkı veriyor. Bu kişiler de yönetimin icraatlerını beğenenler oluyor. Son yapılan G.Saray Mali Kongresi'nde Divan Kurulu'na müracaat eden bütün konuşmacılara söz verildi ve konuşma süresi kısıtlanmadı. Gecenin geç saatlerine kadar kongre sürerken GS TV'de kongreyi sansürsüz canlı olarak verdi. Son yıllarda BJK TV maalesef mali kongreyi canlı olarak vermiyor.

Acaba Beşiktaş'ın ekonomisi, mali durumu niçin kamuoyuna açıklanmıyor?

Sizlere yıllarca yalnız Beşiktaş'ın değil Türk Futbol ekonomisinin hiç de iyi olmadığını yazıp, söyledim.
Ama maalesef; birçok kulübün borçları aldı başını gitti.

En son Yıldırım Demirören'in futbol şurasında dediği gibi kulüplerin borcu 8 milyar TL'yi aştı. Yalnız 4 büyük kulübün borcu 4 milyarın üzerinde. Ve her yıl 4 büyük kulüp yılda 1 milyar TL zarar ediyor. Maalesef tasfiye edilemeyecek bu borçlar için ne yapılması gerekir diye en ufak bir öneri yok!

Nasıl ödenecek?

Beşiktaş'ın yaş ortalaması 33 civarında. Bilhassa son iki yılda yapılan transferler bir futbol adamı olarak beni çok rahatsız etti. Altyapıdaki üretkenlik sıfır! Beşiktaş kulübü kiralık oyuncu alıp, bunları parlatıp esas kulüplerine para kazandıran kulüp haline geldi.

Yönetimin resmi açıkladığı borç; 1 milyar 912 milyon TL.
Son iki senede kulübün borcu 734 milyon TL artmış.

Yine son iki yılda 661 milyon TL gelir elde edilmiş. Cenk, Atınç, Demba Ba transferlerinden de önemli çapta gelir elde edilmiş. İki şampiyonluktan 202 milyon TL, iki Şampiyonlar Ligi katılımından hemen hemen 350 milyon TL gelir elde edilmiş.

Şimdi bu gelirlere rağmen borcun bu kadar artması inanılır gibi değil. Defalarca uyardım yazılarımda; "Başkan bu borçlar nedir, nasıl ödenecek?" diye... Kapı duvar!

İnanın akil Beşiktaşlılar bu konuyu aralarında konuşuyorlar.

Mesela diyorlar ki 100'ün üzerinden seyahat edilen özel uçak paralarını kim ödedi? Stadın maliyeti ile ilgili çeşitli söylentiler var.

Devletin yaptığı statlarla Vodafone Park arasındaki maliyet farkları herkesin dilinde!

Şenol Güneş farkı 

Neyse daha sayfalarca yazabiliriz. İşte bu konuların yılda bir kere konuşulacağı yer mali kongremiz. Eğer konuşmacıları sınırlamazlarsa bu konular mali kongrede gündeme getirilecek.

Tüm bu ekonomik kriz içindeyken Beşiktaş'ı iki yıl üst üstte şampiyon yapan ve bu yılda son dakikaya kadar şampiyonluğu kovalayan ve Türkiye Kupası'ndan haksız yere ihraç edilen Beşiktaş'ın başarısında en büyük mimar Şenol Güneş'tir. Kendisini ve ekibini tebrik ediyorum.

Zaten Beşiktaş taraftarı da son maçta da Güneş'e hak ettiği sevgiyi gösterdi.

Ah bir de transfer dönemlerinde Şenol Hoca'nın istediği futbolcular alınabilseydi. İki yıl değil şampiyonluklar daha uzun yıllar sürerdi.

Beşiktaş kongre üyeleri mali kongreye gelin. Konuşun, araştırın... Kulübün tüm gerçekleriyle ilgili kesin bilgileriniz olsun. Ben sizi uyarıyorum;
Beşiktaş iyiye gitmiyor.

Fotomaç

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki