ŞAMPİYONLUK YOLU!..

Lig'de, Beşiktaş'ın sahasında Galatasaray'ı mağlup etmesi ile birlikte şampiyonluk yarışı kızıştı...
Haberin yayılanma tarihi:03 Mayıs 2023, Çarşamba

BEŞİKTAŞ NASIL ŞAMPİYON OLUR?

Beşiktaş kalan 4 maçını kazanması halinde; Galatasaray'ın 5 maçta 2 mağlubiyet, 1 beraberlik veya 4 beraberlik alması gerekiyor. Fenerbahçe'nin 4 maçta 1 mağlubiyet, 1 beraberlik veya 3 beraberlik alması Beşiktaş'ın şampiyonluğuna yeterli oluyor. Ayrıca ikili averajda her iki ezeli rakibine üstünlük sağlayan Beşiktaş, sezon sonunda puanların eşit olması halinde şampiyonluğunu ilan edebiliyor.

GALATASARAY NASIL ŞAMPİYON OLUR?

Galatasaray, içinde Fenerbahçe derbisininde bulunduğu 5 Süper Lig maçını kazanırsa rakiplerini gözetmeden şampiyonluğunu ilan ediyor.

FENERBAHÇE NASIL ŞAMPİYON OLUR?

Fenerbahçe, Süper Lig'de 4 maç kazanarak Galatasaray karşısına gelirse ve rakibini 4 farklı yenmeyi başarabilirse şampiyonluğunu ilan edebiliyor. Galatasaray'ın derbiye kadar herhangi bir puan kaybında ise Sarı-lacivertlilerin derbide alacağı 3 puan şampiyonluk için yeterli oluyor.

TFF Puan Ve Sıralama Sistemi Mevzuatı Şu Şekilde:

PUAN USULÜ VE AVERAJ

(1) Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puandurumlarına göre derecelendirilmelerine "Puan Usulü Sistemi" ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

(2) "Müsabaka Statüleri"nde ve her sezon öncesinde yayımlanan "Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar"da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgilitakımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

(3) TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.

Hürriyet

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki