‘Şampiyonluk’tan Önce ‘Değerler’ ‘Mütevazılık!’

Kenan Başaran yazdı...
Haberin yayılanma tarihi:06 Eylül 2019, Cuma

METİN-ALİ-FEYYAZ’LI BEŞİKTAŞ’IN FİLMİ VİZYONDA

Beşiktaş’ın üst üste 3 şampiyonluk kazanan ve Metin-Ali-Feyyaz ile simgeleşmiş dönemlerini anlatan Kolej Havası belgeseli bugün vizyona giriyor. Vodafone Park’taki galasına katıldığım belgesel, Uğur Vardan’dan rol çalarak söylersem; teknik açıdan bir açılım sunmuyor.

Bazı kurgusal sıkıntılara da sahip. Ali Gültiken ve Sergen Yalçın’ın yer almaması, -belki kendi tasarruflarıdır- önemli bir boşluk.

Dönemin muhabirlerinin olmaması da bir handikap.... Ancak, tüm bunlara rağmen belgesel eninde sonunda, Mehmet Üstünkaya döneminde yokluktan ötürü başlatılan özkaynak düzeni sayesinde ortaya çıkan takımın büyüsü, sizi sararak yeniden 80’lerden 90’ların ortasına kadar götürüyor.

Öz kaynağın başındaki Serpil Hamdi Tüzün’den Gordon Milne’ye kadarki gelişim, düşüş ve zirveler Süleyman Oktay, Ziya Doğan, Rıza Çalımbay, Ulvi Güveneroğlu, Kadir Akbulut, Rıza Çalımbay, Mehmet Özdilek, Şenol Fidan, Metin Tekin ve Feyyaz Uçar’ın tanıklığıyla anlatılıyor.

Kolej Havası, aynı zamanda endüstriyel futbol öncesi son durağı da anlatıyor: ‘Şampiyonluk’tan önce ‘değerler’, ‘mütevazılık’ ve ‘arkadaşlık’ diyen bir futbol takımının öyküsü...

Başarılarının da sırrı zaten bu kavramlar... Yer yer duygulanıyor, yer yer kahkahalara boğuluyorsunuz. Ülkemizde futbola dair her kitabın alınmasını, her filmin de izlenmesini koşulsuz tavsiye edenlerdenim ki bu alandaki üretim çoğalsın...

Kolej Havası’ndan bugünkü Beşiktaş taraftarının ve yönetiminin çıkaracağı bir ders var mı? Evvela bir iman tazelenecektir, izlendiğinde. Çıkarılması gereken dersi de İbrahim Altınsay güzel özetliyor. Mealen şöyle diyor: O kolej takımı, duygusallığın takımıydı. Bugün ihtiyacımız olan şey bu duygusallığı daha da çoğaltmak.

FFP Kulüplerimizi Transfer Sihirbazı Yaptı

Mitrovic’i 4 Milyon Euro’ya alıp aynı paraya satma başarısı göstererek ‘hata’sını düzeltebilen Beşiktaş sessiz sedasız şekilde, Trabzonspor’da da sadece 3 dakika oynayan Mertcan Çam için 885 Bin Dolar ödemişti!

Bu ‘gizli transfer’in Beşiktaş’a geldiğinden kendisinin bile haberi olmamıştı! Kulüplerimiz kendi oyuncularını bir bedel karşılığı kiralık gönderirken, bedelsiz olarak oyuncuyu kiralık almayı da mucizevi şekilde başarır hale geldi! ‘Kayıt dışı’ olduğu için adını veremeyeceğim bir başkan, “Peki UEFA Finansal Fair Play’e nasıl uyacaksınız?” diye sorduğumuzda, “Oooo... Biz buzdan jeton yapmış bir milletiz” demişti... Son dönem ‘transfer masalları’mızı bundan daha iyi açıklayan bir ifade olamaz...

Hürriyet

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki