47/J SİLAHI!

Makale yayınlanma tarihi:28 Aralık 2017, Perşembe - 07:38
hakanoncul1903 @ hotmail.com

Kınama nedir? 

Sözcük anlamı; Yapılan bir işin hoş olmadığını, kötü görüldüğünü bildirir söz söylemek. Ayıplamak (T.D.K.) ‘Kınama’ Hukuk ve Halk dilinde ise, KABAHAT olarak tanımlanır. 

Peki, BJK Tüzüğünün 47/J maddesinde ‘Kınama’ cezasının yer aldığını biliyor muydunuz? Yada, ‘Kınama’ alan üyenin cezasını biliyor musunuz?

47/J BJK Tüzük maddesi aynen şöyle diyor.

Uyarma ve Kınama cezası alan üyelerin, başkaca bir ceza almamak kaydı ile 5 (beş) tam yıl geçtikten sonra, Yönetim Kurulu’na yazılı olarak başvurmak koşulu ile cezası Seçme ve Sicil Kurulu tarafından sicilinden silinir. İşbu maddede belirtilen cezaları alan üyeler, kulüp organlarında görev alamazlar.

Toparlamak gerekirse; 1 üye ‘Kınama’ cezası aldığı andan itibaren, B.J.Kulubünün herhangi bir kurumunda 5 sene boyunca yöneticilik yapamaz!..

Peki, yakın zaman içerisinde B.J.Kulübünde ‘Uyarma ve Kınama’ cezası alan birkaç ismi buradan hatırlayalım;

Şeref NASIR, Firuz DRAHŞAN, Rüzgar SAĞNAK, Sinan VARDAR, Yalçın KARADENİZ…

Peki, nedir bu kişilerin ortak özelliği? Muhalif tutum ve düşünceleri!

Biraz araştırma yaptım. Rahmetli Onursal Başkan Süleyman SEBA’dan bu yana, asla ve kata böyle bir madde ve uygulama yapılmamış. Kısa süreli Kongre üyeliği askıya alınan kişiler var ancak, oda en fazla 3 ay. Yani 5 yıllığına B.J.Kulübünden uzaklaştırılan Üye yok!

Şimdilerde bu konu Mahkemelere taşınmış durumda. 

Bu Davada en dikkat çeken bölüm ise, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 01/03/2017 tarih, 87385697-470-E.16471 Esas sayılı kararı ve yazısı. 

Belgeyi inceleyen olur, incelemeyen olur... 

Özetle, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü diyor ki; ‘Bu hüküm uyarınca kişilerin dernek organlarında görev almalarının yasaklanması, kasıtlı bir suç işlenmesi şartına bağlanmış ve alınan cezanın süresi ile orantılı olarak derneklerin yönetim ve denetim organlarında görev alması engellenmiştir. B.J.Kulübü Derneğinde yer alan 47. Madde, üyelik haklarına getirilen sınırlandırmaların ölçülük ilkesine uygun olmadığı mütalaa edilmektedir.’

Bu yazı dizisi oldukça uzun sürecek!..

Bundan sonraki bölümlerde Mahkeme tutanakları, Yetkili ve karar verecek kişilerle BJK arasında ki bağlar, değişik ilişkiler ve B.J.Kulübü ile Mahkeme Koridorları arasında kurulmaya çalışılan köprüler gibi birçok ilginç olayları okuyacaksınız!.. 

Belki, yine çıkıp beni dava edecekler ama inanın zerre umurumda değil. BEŞİKTAŞ Adil ve Hak-Hukuk çerçevesinde yönetilsin diye eğer birileri Yürek ve Onurlarını ortaya koyup mücadele ediyorlarsa, benim bu duruma sessiz kalmam mümkün değil! 

Ne demiş Nazım HİKMET baba; "Sen yanmazsan, ben yanmazsam, Biz yanmazsak... Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.."

Hak edene Saygılarımla
Hakan ÖNCÜL.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki