BELTAŞ....Neye Niyet Neye Kısmet

Makale yayınlanma tarihi:24 Nisan 2015, Cuma - 11:24

Yıl  1989, Sosyal Demokratların tüm ülkede Belediye seçimlerini kazanıp ANAP’ı Belediyelerden  sildiği yıl. Özellikle  İstanbul’da Dalan rüzgârına karşı tüm ilçelerin  kazanıldığı yıl olarak anımsıyorum. 

İstanbul’da  Nurettin  Sözen’in,  Beşiktaş’ta ise Beşiktaş Halkının yakından tanıdığı Ayfer Atay’ın Belediye Başkanı olduğu yıl olarak hafızalarımızda yerini halen koruyan bir seçim. O yıllardaki Meclis kadrosunu en mütevazı üyesine kadar isim isim biliyorum. Yalnız Meclis kadrolarını değil, yaptıkları hizmet programlarını da bilmekteyim. Bunların en başında gelen hizmetinde  BELTAŞ ‘ın kurulması olduğunu, Ayfer Atay’ın ve yakın çalışma arkadaşı Mahmut Erdem’in  BELTAŞ  projesi üzerindeki heyecanla çalışmalarını da gün gibi hatırlamaktayım.

 Parti tabanına istihdam yaratmak, üreticiden tüketiciye köprü olmak, halka ucuz tüketim ve gıda  maddeleri ulaştırmak gibi sosyal demokrat felsefeye uygun ve idealistçe bir  düşüncenin  projesiydi BELTAŞ. Felsefesinde halkın yanında olmak onu tekelci sermayeye ezdirmemek  gibi iyi niyetli ve halkçı bir düşünce yatıyordu. İşte bu amaçlarla kalkışıldı ve işe koyuldular, ilk yönetim kurullarını hatırlıyorum. İçlerinde Aydın Velioğlu, Hasan Bozkurter, Aydın Genç gibi partiliği tartışılmaz kişilerden oluşuyordu, aldıkları ücret ise asgari ücret düzeyindeydi. 

Öncelikle Belediye Arazilerini tespit ile başladılar işe ve Beşiktaş Meydanında bulunan Migros marketin yerinin Belediye mülkü olduğunu belirleyip, her türlü baskı, torpil ve teklifi reddedip tahliye ederek yıktılar. Böylece ilk BELTAŞ’ı açtılar, daha sonrada Levent Levazım yolundaki  Belediye’ye ait bir binayı hem market hem de BELTAŞ Genel Müdürlüğü olarak kullandılar.

 İstanbul’da siyaset yapan CHP’liler iyi bilirler. Ahmet İsvan ve Aytekin Kotil dönemindeki  CHP Belediyelerinin TANZİM  SATIŞ MAĞAZALARI  halkın dostu marketlerdi. İşte bu tecrübeden de  yararlanan o dönemlerin Başkan yardımcıları Ayfer Atay ve Mahmut Erdem’in bu projesi hem Halkçı Belediyeciliğin gösterilmesi hem de partinin Halkla sıcak temasını sağlaması açısından çok takdir toplayan projeydi. Söz konusu BELTAŞ marketleri gelen yoğun talepler üzerine Dikilitaş, Ortaköy ve Beşiktaş’ın birçok mahallesinde de yaygınlaşmaya devam etmişti.

O dönemin CHP’lileri parti felsefesine bağlı dik adamlardı ve emek vererek makamları hak ederlerdi. Şimdilerde karşımıza çıkan tepeden inmecilere  hiç benzemezlerdi. Kolay kolayda  emrivakiler karşısında boyun eğdikleri görülmemişti. Yeri gelmişken arkadaşım ve o dönemlerin Zabıta Müdürü Asım Kantoğlu’nun anlattığı bir anekdotu nakletmek isterim.  Bir gün Rahmi Koç yanında CEO’suyla Ayfer Atay’ın yanına gelir ve Zincirlikuyu’daki şimdi Zorlu’nun olduğu Karayollarının yemekhanesini kiraladıklarını, orayı MİGROS yapacağını iyi ciro yapmaları için Levent’te bulunan BELTAŞ marketin  kapatılmasını ister. Ayfer Atay bütün ısrar ve tekliflere direnir ve ret eder. 

Bunun üzerine Rahmi Koç, senin  Mersin’in  falanca ilçesindeki Belediye Başkanının başına gelenlerden haberin yok galiba diyerek odayı terk eder.  Ne  tesadüftür ki, bir sonraki seçimde  CHP Beşiktaş’ta Belediye seçimlerini  seçim kurulunda kaybeder. Seçim kurulunun CHP’li üyesi de  kayıplara karışır. Aynı seçimde Rahmi Koçun kız kardeşi  Sevgi Gönül ve İmar danışmanı Sinan Gerim de  Meclis Üyesi olmuştur. Sonraki süreçte de BELTAŞ marketler önce el değiştirip sonra kapanmışlardır ve MİGROS’lar Beşiktaş’ın her yanını sarmıştır.

 İşte BELTAŞ’ın hikâyesi budur sevgili okurlar. Bu günkü BELTAŞ ile hiç bir benzerliği yok değil mi. O günkü BELTAŞ’ı kuran ve onu hayata geçirenler, bu günkü yöneticiler tarafından şirket ve vakfın  bağış  ve sponsor  bahaneleriyle  tahsilat makamı olarak kullanıldığını, işçilerinin  sokağa atılıp, gece saldırılarına uğratıldıklarını, Taşeronlara  peşkeş çekildiğini, baz  istasyonu gibi  kanser makinalarının  parklara  yerleştirilmesinde aracı şirket olarak kullanıldığını, Beşiktaş ile hiç ilgisi olmayan siyaset artıklarının arpalığı yapıldığını  ve  kirli akçeli işlere bulaştırıldığını  duyup gözlemlediklerinde keşke diye bir  düşünceye  kapılıp  pişmanlık  duyuyorlar mıdır  acaba?  Öyle gözüküyor ki bu yönetimin elinde bu pilav daha çok  sponsor götürecek

Ben o günlerin kahramanı Ayfer Atay’ı  saygıyla selamlıyor, Mahmut Erdem’i  rahmetle anıyorum, emeği geçen herkese de  helal olsun diyorum.

BELTAŞ’ımızın  haramilerden geri alınıp Halkı’mızla buluşturulacağı güzel günlere ulaşmak dileğiyle  hoşça kalın...

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki