Adil ve Temiz Olmazsan O Fiyata Satılmış Olursun

Makale yayınlanma tarihi:08 Nisan 2016, Cuma - 10:59
kent.cemil @ gmail.com

Antropoloji, insan bilimidir. İnsanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştıran antropoloji, insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.

Tüm toplumları, kültürleri, insan kalıntılarını, fiziksel, biyolojik yapılarını inceleyen Antropologlar Bir Milyondan fazla insan üzerinde yaptıkları araştırma - çalışmalarda Amazon'daki tarımcılardan Orta Asya'daki göçmenlere kadar her kültürdeki insanın neyin ADİL olup, neyin ADİL olmadığı konusunda berrak fikirlere sahip olduğunu kanıtladı. Harvard Üniversitesi hukuk profesörlerinden Yochai Benkler iktisat ve sosyal psikoloji alanında yaptığı çalışmalarda, ADALETE önem vermenin üç boyutu olduğunu gördü.

• Niyetlerin ADİL olması ( Bir kasıt olup olmadığı )

• Süreçlerin ADİL olması ( Sonuca giden yolun ve yöntemlerin ne derece adil olduğu ) 

• Sonuçların ADİL olması ( Ne elde ettiğimiz )

İnsanların haksızlıklar karşısında diğerlerini “cezalandırdıklarında” daha fazla tatmin oldukları kanıtlandı. Görevini ADİL yapmayan kişileri “cezalandırmak” para kazanmaktan daha çok tercih ediliyor.

Birilerinin, durumdan ( BEŞİKTAŞ ) üzerinden çıkar sağlamasını hepimiz “haksızlık” olarak değerlendiririz. Dolayısıyla hepimiz ( TARAFTAR ) için “Niyetin” ve “Sürecin” ADİL olması, “Sonucun” ADİL olmasından daha fazla önem taşır. Adalet duygusu; Kişisel çıkarlardan ve BEŞİKTAŞ kimliği üzerinden menfaat sağlamaktan çok daha üstün bir duygudur.

Özellikle, Korsan ürün üzerinden sağlanan HAKSIZ kazançlar için, Kartal Yuvası yetkili (?) / yetkisiz yönetiminin, BEŞİKTAŞ duruşuna uygun davranış biçimini sergilemesi ve gerekli tedbirleri uygulaması kesinlikle gereklidir. Bu konuda, görev yaptığım dönemde karşılaştığım VURDUMDUYMAZ ve ÖZENSİZ yaklaşımların devam ve / veya tekrar etmesi BEŞİKTAŞ'a yapılmış en büyük hainlik olacaktır.

Dünyada Korsan pazarın hacmi 400 Milyar doların üzerinde. Türkiye pazarı 10-15 Milyar dolar ile dünyada ilk beş ülke arasında yer alıyor. Dünyada gümrüklerinde yakalanan 100 milyar civarındaki ürünün 5%nin üretim yeri Türkiye. Devlete oluşan vergi kayıpları ve benzeri maliyetler toplamı yaklaşık 2,5 milyar dolar.

Korsan Operasyonunu yönetmek " ADALETLİ " ve " TEMİZ " olmadığı zaman hangi doğrudan vazgeçtiysen O FİYATA SATILMIŞ OLURSUN. Hatalar kötü değil.

Onları düzeltmemek de kötü değil.

Kötü olan onları GİZLEMEKTİR. ( ! )

To Be Continued.

Görüşmek dileği ile, Sevgiyle. 

Hoşcakalın

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 

Yazarın Bazı Diğer Makaleleri

    En Son Haberler
  AnketTümü
  Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
   
  haber yazılımı: buki