BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ KUMARI YASALLAŞTIRAN İLK KÖRFEZ ÜLKESİ OLMAYA HAZIRLANIYOR!

BAE, ticari oyunlar ve piyango için düzenleyici bir çerçeve sağlayacak federal bir organın kurulduğunu duyurdu...
Haberin yayılanma tarihi:06 Eylül 2023, Çarşamba

"Ticari Oyunların Düzenlenmesi Genel Otoritesi" olarak isimlendirilen bu organın kurulması, Emirliğin kumarı yasallaştıran ilk Körfez ülkesi olabileceğini öne süren haberlerin dolaşıma girmesinden yaklaşık iki ay sonra geldi.

AP'ye göre Dubai, kumar endüstrisinin önde gelenlerinin ülkeye akın etmesiyle birlikte faaliyetleri düzenlemeye çok yakın. Ayrıca BAE resmi haber ajansı WAM oyun endüstrisinde 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Bay Kevin Mullaly'in otoritenin CEO'su olarak atandığını açıkladı.

Moulay WAM'a yaptığı açıklamada, Ticari Oyunların Düzenlenmesi Genel Otoritesi'ne CEO olarak atanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mullaly deneyimli meslektaşlarıyla birlikte, bu tür oyunlar için güçlü bir düzenleyici kurum ve etkili bir çerçeve yürütmeyi sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

AP düzenleyici kurulun başkanlığını Amerikan konaklama ve eğlence şirketi MGM Resorts International'ın eski CEO'su Jim Murren'in üstleneceğini söyledi.

WAM, otoritedeki çalışmaları dünya standartlarında uzmanlardan oluşan bir ekibin organize edeceğini belirterek, bu kişilerin "etkili, güvenli ve sorumlu oyunların organize edilmesi ve yönetilmesi konusunda geniş deneyime sahip" kişiler olacağını kaydetti.

Otoritenin yönetim kuruluna başkanlık edecek olan Jim Murren, Kevin Mullay'ın otoriteye CEO olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Murren konuşmasında Mullay'ın bu alanda önemli bir tecrübeye sahip olduğunu ve Körfez Emirliği'nde bu otoritenin kurulması amacıyla uygun düzenleyici çerçevenin oluşturulmasında önemli ve etkili bir role sahip olacağını kaydetti.

WAM'a göre otoritenin görevleri arasında "tüm katılımcıların katı kurallara ve bu alandaki en yüksek küresel standartlara uymasını sağlayacak sorumlu bir oyun ortamı yaratmak" yer alıyor.

Otorite aynı zamanda BAE düzeyinde düzenleme faaliyetlerini ve lisanslama yönetimini koordine etmek ve ticari oyunların ekonomik potansiyelinin sorumlu bir şekilde ortaya çıkmasını kolaylaştırmak için de çalışacak.

Ticari oyun terimi genellikle geleneksel kumar kulüplerinin faaliyetleri ya da web siteleri ve elektronik platformlar aracılığıyla yapılan spor bahisleri için kullanılır.

KUMARA İZİN VEREN İLK KÖRFEZ ÜLKESİ

Bloomberg haber ajansı, geçen mayıs ayında ülkedeki 10 yetkiliye dayandırdığı haberinde BAE'nin kumara izin veren ilk Körfez ülkesi olabileceğini ileri sürmüştü.

Ajansa göre bu BAE'nin, kumarın küresel merkezi olan Singapur'un izinden gitmesini sağlayacak bir adım olabilir.

Bloomberg, elde edilen bilgilerin, ülke dışındaki kumarhane işletmecileri de dahil olmak üzere 10'dan fazla hükümet yetkilisi, avukat ve danışmanla yapılan görüşmelere dayandığını söyledi.

Hükümet yetkilileri BAE'de yakın zamanda kumara izin verilmesine yönelik bir planın olmadığını söylemelerine rağmen, bilgili kumarhane operatörleri, danışmanlar ve avukatlar bu yönde "müzakerelerin olduğunu ve bir değişikliğin düşünüldüğünü" söylüyor.

Las Vegas otel ve kumarhane işletmecisi Wynn Resorts Ltd, geçen mayıs ayında, ülkede kurulması planlanan 3,9 milyar dolarlık bir tesisinin duyurusunu yaptı. Şirket bu açıklamasında tesiste kumar oynatılacağını açıkça belirtmemişti.

Bloomberg'in, bir kumar danışmanlık firmasındaki bir yönetici ve görüşmelerin özel olması nedeniyle kimliğinin açıklanmamasını isteyen bir Emirlik hükümet yetkilisinden aktardığına göre diğer kumarhane operatörleri BAE yetkilileriyle kumar konusunda gayri resmi görüşmelerde bulundu.

Kumar salonu ekipmanı sağlayan bir şirketteki yetkili, bazılarının kumarhane için otel aramaya başladığını söyledi.

Yetkili medya tahminlerine göre BAE'nin yılda yaklaşık 6,6 Milyar Dolar kumar geliri elde etmesinin beklendiğini ifade etti.

Bloomberg Intelligence analistlerinden Angela Hanley'e göre, ülke petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, kumar salonlarıyla ilgili turizm BAE ekonomisi için önemli bir itici güç olarak ortaya çıkabilir.

Bloomberg, İslam hukukunun ana mevzuat kaynağı olduğu Emirlik'te kumara izin verilmesinin bir değişim adımı olabileceğini belirtiyor.

Ajans bu uygulamanın İslam'da haram ülkede ise yasa dışı olduğunu hatırlattı. Halihazırda bu yasayı ihlal edenler para cezasına veya iki yıl hapis cezasına ya da her iki cezaya birden çarptırılabiliyor.

Patronlardunyasi.com

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki