Kartal'ın Borcu Çok Piyasa Değeri ve Başarısı Az

Makale yayınlanma tarihi:10 Mart 2015, Salı - 08:51

Galatasaray ve Beşiktaş ve Fenerbahçe Avrupada borç sıralamasında üst sıralarda iken, piyasa değerleri sıralamasında orta sıralarda bulunmaktadırlar. Galatasaray bu durumunu kısmen Avrupada sağlamış olduğu yıllara sarih bir şekilde öyle ya da böyle devam ettirdiği başarı çizgisi ile başarı sıralamasında 35. sırada yerini korurken bu durum Avrupadaki itibarın getirdiği pastadan da payını doğal olarak almaya devam etmektedir. Fenerbahçe futbol A.Ş olarak borç sıralamasına Avrupaya gerilerden girerken piyasa değeri orta sıralardadır. Ancak, görülmektedir ki, Fenerbahçe son zamanlarda uyguladıkları mali disiplin ile yapmaya başladıkları transfer politikası ile 2015 yılı kayıp kazanç tablosunda içinde Beşiktaşın da Sezer Öztürk ve Egemen Korkmaz transferleri ile de katkı sağlamış olduğu yaklaşık +6 milyon Euro’ya yakın bir kazanım sağlamışlardır. Beşiktaş ise futbol A.Ş borç sıralamasında ön sıralarda iken, piyasa değeri sıralamasında orta sıralarda yer alırken bunları karşılayabilecek başarı sıralamasında henüz yer alamamakta ve alınacak önlemler bağlamında da kemerleri sıkmadığı kayıp/kazanç durumunda -13 milyon Euro ile de futbolda giderleri artarak devam etmektedir. Galatasarayın -11 milyon Euro ile yıllık kaybı devam ederken, bunu karşılayan şampiyonlar ligi gelirleri devam etmektedir. Tabloya göre Fenerbahçenin birkaç sene şampiyonlar ligi geliri elde etmesi ve kazanç tablosunu da eksi değerlere düşürmemesi halinde futbol A.Ş olarak düzlüğe çıkması mümkün görülürken bu durum Beşiktaş için stad yapılması ve Avrupada gelebilecek başarı ihtimallerini de var ve kabul etsek bile bedelleri ağır tutulduğu ve borç artışının frenlenememesinin yanında alınacak önlemlerin de sadece stad gelirleri ve gelebilecek sportif başarılara endekslenerek dar kapsamda tutulması başka önlemlerin alınmaması nedenleri ile her geçen gün aleyhlerine işlemekte ve belki de geri dönüşü olmayan yola girilmektedir.
    

Avrupa ligindeki rakibimiz Brugges’ün bize göre durumunu analiz edelim. 

Futbol piyasa değeri 54.2 milyon Euro olup en pahalı futbolcuları 4 milyon Eurodur. 2014-2015 yılı sezonunu futbolcu alışverişi neticesinde +9.26 milyon Euro fazla ile geçmiştir. Bu bağlamda, Avrupada top koşturan futbolcularına dair satışları genel olarak değerlerine yakın ya da biraz daha fazla değerlerde gerçekleştirilmekte olup futbolcularını ülkemize satmaları halinde piyasa değerleri otomatik olarak ikiye katlanmaktadır. Ayrıca belfius bank ile otaklıkları devam etmekte olup borçlanma sıkıntıları yaşamamaktadırlar. Dolayısı ile mevcut piyasa değerlerini Türkiyedeki gibi negatife çevirebilecek herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. 
   

Şimdi, Avrupada Beşiktaş Başkanının dediği gibi Brugges’un bütçemizin yarısı, Sevilla ve Villareal’in altında olduğu ifadesi yukarıdaki bilgiler parelelinde farklı yorumlara yol açabilecektir. Zira, kulübümüzün bütçesi futbolcularımızı piyasa değerleri kapsamında değerlendirmek son derece yanlıştır. Çünkü, bir kulübün bütçesi genel olarak kendi bünyesindeki tüm spor dalları, işletmeleri şirketleri, dernekleri ve bilumum muhteviyatları ile gelir-gider dengeleri, borçları ve karları ile bütünleşen rakamların tamamını ifade etmektedir. Bu nedenle, futbolcuların form durumlarına göre de göreceli olabilecek futbolcu piyasa değerleri sadece muhtemel elde edilebilecek gelirleri ifade etmekte olup asla herhangi bir kulübün bütçesini temsil etmesi mümkün değildir. Ayrıca, şirketlerde planlanan ile icra edilen ve elde edilen sonuçların birebir örtüştüğü takımlarda gelirler muhakkak sürekli olarak  artacaktır. Ancak özellikle ülkemizdeki takımlarımızda genel olarak evdeki hesaplar çarşıya uymamasını kayıp/kazanç tablosundan da görebilmekteyiz.

Bir başka açıdan baktığımızda da Beşiktaşımızın sadece futbol A.Ş “Richest” verilerine göre borcu 265 milyon dolar, futbol piyasa değeri 114.40 milyon Euro, son yıldaki transfer kaybı -13.12 milyon Euro’dur. Başkanın mukayese ettiği takımlardan 1 Mart 2012 yılına kadar Dexia Bank Belgium olarak bilinen Belfius ve Banka, Sigorta, (Belfius Bank) tarafından yıllarca desteklenen Brugges takımının doğal olarak borcu görülmez iken, piyasa değeri 54.2 ve yıllık kazancı +9.26 milyon Euro’dur. Sevilla’nın borç listesinde adı geçmez iken futbol piyasa değeri 150.30, son yıl transfer kazancı +29.60 miyon Euro ve Villareal de borç listelerinde görülmez iken futbol piyasa değeri 107.5 ve son yıl transfer kazancı +3.8 milyon Euro’dur. Burada, göz ardı edilmemesi gereken önemli bir husus özellikle Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde yapılması planlanan kendini kanıtlamış olan futbolcuların transfer hamlelerinde 3,4 misli fiyatlarla karşılaşılmakta olup, bu durumun da transferlerde önden gitme gerçeğini gözler önüne sermektedir. Ayrıca Başkanın mukayese ettiği Real Madrid ve Barcelona’nın borçları Beşiktaşımıza göre çok daha az borcu var iken çok daha yüksek piyasa değerleri ile başarı sıralamasında 1 ve 2 nci sıradadırlar. Chelsea’nın ise borcu gözükmez iken piyasa değerleri çok yüksekte ve başarı derecesi de 4 ncü sıradadır. Bayern Münih ise, yıllık asla eksiye düşmeyen akılcı transfer politikası ile başarı ve piyasa değerleri bağlamında 3 ncü sırada yer alırken oransal bazda ise Real Madrid ve Barcelona’nın borç durumları ve son transferlerindeki eksi değerleri göz önünde tutulduğunda aslında gizli lider durumunda olduğu anlaşılmaktadır.    
     

Sonuç olarak, mukayeseler tabidir ki yapılacaktır. Ancak nerede olduğumuz ve nereye ve nasıl gideceğimizin tespiti ve doğru örneklemelerle ancak gitmek istediğimiz noktalara varabilmemiz mümkün olacaktır. Kaldı ki, Avrupa ligindeki rakiplerimizden 10 tanesinin piyasa değerleri bizden fazla olup genel olarak borçlarla yapılan orantılarda da hepsinin gerisinde kaldığımız çok açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu sezon Beşiktaşımız kendisinden çok daha fazla marka ve piyasa değerlerine sahip kulüplere vermiş olduğu başarılı mücadelelerin piyasa değeri bize göre daha aşağılarda fakat Avrupada marka değerine finans kurum ve kuruluşlarınca çok değer verilen Kulüp Brugges takımına karşı da devam etmesi rakibi asla küçümsememekten geçmektedir. Yoksa “Ummadığımız taş baş yarar.” ve bütün sene bunun getirdiği artçı deformasyonlar ile hepimiz uğraşmak zorunda kalırız. Avrupa ve Süper ligde başarılarımızın devam etmesi ya da etmemesi durumlarında bile borçlarımızın durdurulması ve gelir gider dengesinin yakalanması için gayret sarfedecek araştıran düşünen

Beşiktaşlıların çoğalması beklentisi ile takımımıza Avrupada ve her platformda üstün başarılar dilerim.      

 
 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki