MUKAYESELERLE BEŞİKTAŞ 2

Makale yayınlanma tarihi:02 Nisan 2015, Perşembe - 06:08

5.Uzun yıllara yayılan borçların ödenmesine dair çek ve senetler verilmesini davalar kapandı açıklamaları ile desteklemişlerdi. Oysaki son senet ödenene kadar davalar asla kapanmayacağından daha sonra gelecek yönetimlere de bu borçlar tahvil edilmek zorunda kalınmıştır. Bu sorunların çözülmesi adına belki, mecbur kalınan uygulamalar olabilirdi. Ancak, doğru ifadeler ile camia bilgi sahibi yapılarak gerekli olan güven de sağlanabilirdi. Sonuçta, sonrada doğabilecek olumsuzluklarda tıpkı aktif tanıtımdaki gibi ödemelerde oluşan aksamalarda hukuki, dolayısı ile mali problemlere sebep olmakta ve ek mali külfetlere sebebiyet vermektedir.

6.Mal varlıklarımız ve bunlardan alınması beklenen kiralarımızın tamamına yakını temlik ve ipotek altında olup, kurtuluş reçetesi olarak çekilecek yeni kredilere kaynak gösterilecek mal varlıklarımızın temlik tarihlerinin bitmesi, yeni temlikler verilmesi Acıbadem örneğinde olduğu gibi sıralarını beklemektedirler. (Bknz.15.11.2014 divan toplantısı Denetleme Kurulu Raporu)

7.Hesap sormak maksadı ile Ernst Young firmasına inceletilen ve denetleme kurulumuzun raporları ile bire bir örtüşen geçmiş dönem hesapları ise Beşiktaş camiası ile olumlu ya da olumsuz asla paylaşılmamıştı.(15.10.2012 faaliyet raporu)

8.Bağımsız denetim şirketinin raporlarındaki hukuksuzluklar bizzat başkan tarafından transferlerde her yönetimin hata yapabileceği şeklinde televizyon programlarında açıklanırken, eski yönetimlerde bedava bilet verilmesi ve ilgisiz alakasız kişilerin deplasman maçlarına götürülerek ağırlanması hususlarının olduğu, bunun da hukuk önüne getirilmesinin yanlış bulunduğu söylenirken geçmişe ve geleceğe dair yapılan ve yapılacak uygulamaların neler olduğu ise bir türlü açıklanamıştır.                                                                                                         
9.Aktif reklam ile uzun vadelere yayılan taksitlendirmelerle borç ödeme anlaşması yapılırken, reklam firması senet ödemeleri konusunda anlaşma hükümlerine uymamasına rağmen temyize gidilmemiş, yapılmış olan anlaşma doğrultusunda ödemesi geciktirilen son taksit yeni bir hukuki süreç ve yeniden katlanmış tazminat ödeme yükümlülüğü sorunu ile karşılaşılmış ve sonuçta temyize gidilmek zorunda kalınmıştır.                                                                                         

10.Beşiktaş Futbol Yatırımları ve iştiraklerde 2010-2012 faaliyet raporlarında 82 çalışan ve 31 Ağustos 2012 tarihi itibari ile açıklanan dönem sonu faaliyet raporlarında bu rakam 182 olarak açıklanmıştı. Bir başka açıdan bakılacak olursa 31 Mayıs 2013 mali-idari genel kurul faaliyet raporunun 62 nci sayfasında şirket ve konsolide edilmiş bağlı ortaklıklar “GRUP”olarak adlandırmış olup, bu tarih itibari ile şirket çalışanları dernek personeli hariç, 62 ve bağlı ortaklıklar 109 olmak üzere toplam 171 kişi iken bu rakam 31 Mayıs 2012 tarihinde 106 kişi şirket ve 121 kişi bağlı ortaklıklar olmak üzere toplam 227 kişi olarak açıklanmıştı. Bu rakam 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılan genel kurulda grup çalışanları dernek personeli hariç 512 kişi olarak açıklanmış, 2014 yılı 4 üncü dönem denetleme raporunda ise, çalışan 533 ve sporcu 126, toplam 659 kişi olarak açıklanmıştır. 

11.Dernek ve şirket çalışanlarının sayısı 600 kişiyi geçmiş olup ilgili personele ödenemeyen borç miktarı ise Ernst Young firmasının hazırlamış olduğu 24 Mayıs 2014 tarihli Genel Kurul mali durum faaliyet raporunda 2 milyon 685 bin olarak açıklanmıştı. Finansal durum tablosunda diğer dönen varlıklar hesabında denetim şirketinin raporuna göre hangi personele verildiği anlaşılamayan 5 milyon 780 bin liralık avans tutarı gözükmekte ve bu durum hakkında gerekli bilgiler denetim şirketine sunulmadığı rapor edilmişti. Son denetim raporunda, dernek ve grupta çalışan borçları 6 milyonun üzerinde, A.Ş’de ise 113 milyon üzerinde olduğu görülmektedir.

12. Finansal tablo dip notu 15 te dernek ve bağlı ortaklıklar aleyhine GSGM tarafından kira ve gelir paylaşımı haklarından doğan alacaklarına ilişkin açılan davalardan 15 milyon 534 bin liralık miktara dair Konsolide finansal durum tablolarında herhangi bir karşılık ayırılmadığından davaların kayıp edilmesi halinde bu rakamlar kadar daha borcumuzun artacağı kaçınılmazdı. Aynı dip notta Beşiktaş belediyesi tarafından dernek aleyhine toplam 599 bin 394 lira alacak dosyasının aynı tablolarda karşılığı görülmemişti. (24 Mayıs 2014 Gn.Krl.)

13.Şirket A.Ş ve Derneğin 6111 sayılı yasayla ödenmesi gerekli vergi ve SGK borçları sürekli olarak geciktirilmekte ve lüzumsuz faiz ve ceza ödemeleri ile karşılaşılmaktadır.(KAP aylık bildirimler.)

14.Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş’nin bazı maddi olmayan varlıkları değerlendirme raporu Ekim 2012 ‘de İMKB ‘ye “Şirket tarafından hazırlanan Projeksiyonlarda 2013-2014 ve 2014-2015 yılları arasında İnönü stadında yapılacak yatırımla kapasitenin büyütüleceği öngörülmüştü.

15.Beşiktaş futbol yatırımları A.Ş beyanına göre yatırımın 70-80 milyon ABD dolarının Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından hibe yolu ile karşılanacaktı. Şirket herhangi bir şekilde yatırım maliyetine katlanmayacaktı. ” Beyanı denetim firmasının da imzalı ve onaylı kaşeleri ile bildirilmişti. 

YARIN:

- Stat 2 katınamı mal oluyor?

- Yaklaşık 5 milyon TL’lik hisselerin teminat olarak gösterilmiş olması Bjk adına tehlike arz ediyor mu?

- Raporu yazanlar Hukuksuzluk var diyor!

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki