MUKAYESELERLE BEŞİKTAŞ 7

Makale yayınlanma tarihi:11 Nisan 2015, Cumartesi - 07:41

71.Denetim kurulu iç denetimlerini yaparken yöneticilere olan borçları uzun vadede gösterirken, bu borçların mevcut yönetim kurulunca kısa vadelerde çekildiği yönetim kurulu borçlarının 3’er aylık denetim kurulu raporlarına göre kısa vadelerle bu ödemeleri geri aldıkları anlaşılmaktadır. Buna ters orantılı olarak nedense kısa vade gösterilen Demirören borcu ise sabit olarak durmaktadır. 

72.Alınan borçlar ve Sponsorluklar ve transferlerde boşa giden paraların yanında Başkanımız 2012 yılında seçildikten sonra TRT-3 te katılmış olduğu bir programda o tarih itibari ile maliyeti 240.000 TL olması nedeni ile Beşiktaşlılık sevgisini arttırabilecek bir uydu frekansı alarak Beşiktaşın sokağa atılacak parasının olmadığını söylemişti. Halbuki, BJK TV’nin halka daha kolay erişiminin sağlanması daha çok küçük kartalları ortaya çıkaracak ve bu da gelecekte Beşiktaşımızın emin ellerde olma ihtimallerini arttıracaktı.

73.Cari dönemde ödenemeyen satıcılara, personele, SGK ve taksitlendirilmiş vergi ve borçlar ile futbolcu ve diğer kişi ve kurumlara ödenmeyen paralar da büyük rakamlara ulaşmış olup geri ödemelerde telafisi mümkün olamayacak hale getirilmiştir. Nitekim Mayıs ayı 2014 tarihindeki faaliyet raporunun Konsolide finansal tablolara ilişkin dipnotlarda kısa ve uzun vadeli ödenemeyen borçlar toplamı yaklaşık 61 milyon lira olarak rapor edilmişti. (Mayıs 2014 mali kongre) 

74.Kulübümüzde lüzumsuz yere yüksek danışmanlık ücretleri ödenmiş olup sonuçta bir yığın çirkin dedikodular ve kaos ortamı ile halen de uğraşılmaktadır. 

75.Yönetim tarafından UEFA Finansal Fair Play Kriterlerinin en önemlilerinden olan ve bizi yarışma dışı bırakan yasal otoriteye karşı sorumluluklarımız kapsamında Vergi ve SGK ‘ya ait artan muaccel ve müeccel borçlarının bizleri zor duruma düşürmesi kaçınılmaz olacaktır.

76. İcra, futbol, stad komiteleri kurulup müze kurulu kaldırılarak gereksiz maaşlar ödenmiştir.

77.Media Eye şirketi tarafından kulübümüz aleyhine önceden yapılan sözleşme uyarınca, 2010-2011 ve 2011-2012 futbol sezonlarına ilişkin UEFA havuz gelirlerinin %10 una tekabül eden 1 milyon 741 bin Euro ve 1,5 milyon Dolarlık alacak davası açılmış olup, finansal tablolarda herhangi bir karşılık ayırılmamış olup, davanın kaybı halinde bu miktarlar kadar daha borcumuz artacağı ve bu yıllardan sonra  herhangi bir gelir elde edilemediği açıkça belirtilmişti. (Ernst Young Mayıs 2014 mali kurul)

78.Konsolide finansal durum tablolarında grubun 2013 yılı içerisinde, kısa vadeli yükümlülükleri dönen varlıklarını 356 milyon lira aştığı belirtilerek, özkaynaklar 86 milyon lira negatife dönmüştü. 

79.Aynı hesap dönemine ait konsolide kapsamlı gelir tablosunda grubun 167 milyon lira zarar ettiği ve gelirlerin azaldığı ve bu zararların her kısımda mevcut olduğu görülmüş olup, grubun devamlılığını sürdürebilmesinde, varlıkların nakte dönüştürülebilmesinde yükümlülüklerini yerine getirebilmesinde ciddi endişeler belirtilmişti.

80. Son Ernst &Young denetim raporunda özkaynakların -396 milyon olduğu ve önlem alınmadığı takdirde TTK 376 ncı maddesi (TÜRK TİCARET KANUNU) gereği kulübümüzün batık şirket durumuna düşeceği ikaz edilmiştir. (Ernst-Young Mayıs 2014- 30 kasım 2014-KAP raporları)

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki