MUKAYESELERLE BEŞİKTAŞ 8

Makale yayınlanma tarihi:11 Nisan 2015, Cumartesi - 09:34

81. Yine 2014 yılı mali idari kongresinde bağımsız denetim şirketi raporlarına göre ödenecek vergi ve fonlar, yapılandırılmış vergi borçları ile KDV borçları ve gecikme tecil faizlerinin kısa ve uzun vadeli toplam ödenememesi ile UEFA kriterlerine göre kulübümüzü çok zor durumda bırakabileceği gibi büyük takım olma yolundaki en büyük engellerden biridir.

82. Mayıs 2014 tarihli denetim şirketi raporunun beyanına göre Genel Yönetim giderleri toplam 27 milyon 820 bin lira olarak açıklanmıştı. Bu miktar bir önceki yıl 13 milyon 819 bin lira olup iki katı fazla harcamalar olmuştu. Mayıs 2015 tarihindeki mali kongrede hep beraber paremetrenin ne durumda olduğunu hep beraber göreceğiz. Zira, Denetim kurulunun iç denetimlerinde bu hususları açık olarak görememekteyiz. 

83. Ancak, “görünen köy kılavuz istemez.” Düşüncesinden hareket ile Beşiktaşımızın kaybedecek bir dakikası bile artık kalmamıştır.

84. Genel yönetim giderleri içerisinde belirtilen temsil tanıtma ağırlama giderleri ise 2011 yılında sadece 34 bin lira iken bu rakam 2013 yılı sonunda 1 milyon 217 bin 623 liraya tam 36 kat artmıştır. 
 

85. Bu harcamaların içerisinde gösterilen ilave danışmanlık ücretleri, personel ücret ve giderleri, müşavirlik giderleri, vergi resim ve harçlar ile şehir içi yol giderler artışları 
 

86. Tüzükler derneklerin anayasasıdır. Düzgün ve eksiksiz yapılan tüzükler kulüplerin önündeki yüz yıla damgasını vurup, aradan geçen yıllarda sadece ufak tefek değişikliklerle çağa uydurulması gerekirken yanlış tercihler yüzünden tüzüğümüz her yıl ve aylar içerisinde yap boz tahtasına döndürülmüş, üyelerimiz keyfi tercihler yüzünden mecburen kongre salonlarına taşınmış ve taşınacaktır. Hal böyle iken bu tüzük kapsamında seçilmiş olan son yönetim kurulumuzun da meşruluğu tartışılacak hale gelmiştir. Aynı tüzüğün 43 ncü maddesi kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde dernekler kanununa göre denetim kurulları bağımsız bir organ olmasına rağmen denetlemeleri yönetim kurulu başkanının onayı ile yapar maddesini bile şaşırtıcı bir şekilde ısrarla değiştirmeden devam ettirmişlerdir. Bu durum enteresan bir şekilde Kasım 2014 denetim kurulu raporlarına da tüzüğümüzün 43 ncü maddesi çerçevesinde yapılmış olduğu özellikle belirtilmiştir. 

87. 2013 yılı ocak ayında cari dönemde ödenmesi gerekip ödenmeyen miktar 79 milyonlarda olup ödememe oranı ilgili aya dair %77 iken, 2014 yılı Ocak ayında 119 milyonlara ulaşarak ödememe oranı %84 lere ulaşmıştı. Aynı şekilde 2013  Şubat ayı 18 milyon ile ilgili aya dair %16 oranında olan ödememe oranı bir yıl sonra aynı ayda 75 milyonlara gelerek, %81 oranlarına ulaşmıştı. Son olarak ta 30 Kasım 2014 tarihi itibari ile yaklaşık 93 milyon liranın ödenen miktarı 24 milyon iken ödenmeyen miktar 69 milyon olup ödenmeme oranı %74 olmuştur. toplam cari dönemde ödenmesi gereken borç Bu durum artıp azalarak devam etmekte ve aylık bildirim raporlarında sürekli olarak görülmektedir.(KAP raporları)

88. Denetleme kurulumuzun da son denetleme raporlarında belirttikleri gibi Beşiktaşımız için son dönemlerde sponsorluklar dışında hiçbir gelir artırıcı faaliyetlerin bulunmadığı gözlemlenmektedir. Bunun tam zıttı olmak üzere başta aybaşına bir milyon liralara gelen yönetim giderleri olmak üzere geçmiş dönemlere oranla ziyadesi ile artmış gelirler herşeye rağmen bütçe planlamasının altında kalırken giderler bütçeyi sarsacak derecede fazlası ile artmış ve artmaktadır. 

89. Mevcut gidişatı durduracak acil önlemler alınmadığı takdirde, çok yakın zamanda teknik iflası konuşuyor olmamız söz konusu olacaktır. Artık, takke düşüp kel görünmektedir. Herkes üzerine düşen görevleri hassasiyetle yapmalıdır. İşbilir insanlara kulak vererek, kısa vadede alınacak tedbirler süratle hayata geçirilmelidir.

90. Mali tablo heryönü ile bizleri tedirgin etmektedir. Uzak değil çok kısa bir süre zarfında önlem payı olarak yüksek gösterilen borç miktarlarını zararlar aşmak üzeredir. Milyarları aşan borç ve bir türlü yükselemeyen gelirler ile sürekli artan giderler ve bir önceki aynı dönemde 2014 mali kongresine gidilirken son üç ayda  3 milyon ve son 9 ayda 9 milyona yaklaşan yönetim giderleri ile gelecekte torunlarımıza asla iyi bir miras olmayacaktır. Gecikmeli olsa bile yapılmasını özlemle beklediğimiz stad inşaatı da yaraya merhem olamayacaktır.

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki